Promptuarium musicum, Pars Prima (Abraham Schadaeus): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Created page with "==General information== '''Title:''' ''Promptuarium musicum, Pars Prima'' '''Editors / Compilers:''' Abraham Schadaeus {{Genre|Sacred|Motets}} {{Language|Latin}} {{Instr...") |
No edit summary |
||
Line 16: | Line 16: | ||
'''External websites:''' | '''External websites:''' | ||
* [http://nbn-resolving.de/urn/resolver.pl?urn=urn:nbn:de:bvb:12-bsb00077792-3 BSB: Schadaeus, Abraham - PROMPTUARII MUSICI, PARS PRIMA] | * [http://nbn-resolving.de/urn/resolver.pl?urn=urn:nbn:de:bvb:12-bsb00077792-3 BSB: Schadaeus, Abraham - PROMPTUARII MUSICI, PARS PRIMA] | ||
==Contents== | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!Text Incipit | |||
!Composer | |||
!2. part | |||
!No. | |||
!Voices | |||
!Season | |||
|- | |||
|{{NoCo|Adorna thalamum a 8|Adorna thalamum|comp=Francesco Soriano}} | |||
|[[Francesco Soriano]] | |||
| | |||
|35 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Candlemas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Angelus ad pastores ait a 6|Angelus ad pastores ait|comp=Nicolaus Zangius}} | |||
|[[Nicolaus Zangius]] | |||
| | |||
|12 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ante oculos tuos a 6|Ante oculos tuos|comp=Philippe de Monte}} | |||
|[[Philippe de Monte]] | |||
|Confitemur in correptione | |||
|42 | |||
|6 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Aspice in me Domine a 8|Aspice in me Domine|comp=Francesco Maria Guaitoli }} | |||
|[[Francesco Maria Guaitoli]] | |||
| | |||
|51 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ave gratia plena a 6|Ave gratia plena|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|38 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Annunciation}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ave rex noster a 8|Ave rex noster|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|72 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Beata es Virgo Maria a 7|Beata es Virgo Maria|comp=Giovanni Battista Stefanini}} | |||
|[[Giovanni Battista Stefanini]] | |||
| | |||
|39 | |||
|7 | |||
|{{CiteCat|Annunciation}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Bonum est confiteri Domino|comp=Christoph Buel}} | |||
|[[Christoph Buel]] | |||
| | |||
|80 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Caligaverunt oculi mei a 8|Caligaverunt oculi mei|comp=Scipione Barotius}} | |||
|[[Scipione Barotius]] | |||
| | |||
|74 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Canite tuba|Canite tuba in Sion|comp=Curtio Valcampi}} | |||
|[[Curtio Valcampi]] | |||
| | |||
|3 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Canite tuba|Canite tuba in Sion|comp=Benedetto Pallavicino}} | |||
|[[Benedetto Pallavicino]] | |||
| | |||
|6 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Claritas Domini circumfulsit|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|19 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Confitebor tibi Domine|comp=Hans Leo Hassler}} | |||
|[[Hans Leo Hassler]] | |||
| | |||
|79 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Conserva me Domine a 8|Conserva me Domine|comp=Tiburtio Massaino}} | |||
|[[Tiburtio Massaino]] | |||
|Benedicam Dominum | |||
|70 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Cum natus esset Jesus|comp=Christoph Thomas Walliser}} | |||
|[[Christoph Thomas Walliser]] | |||
| | |||
|20 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Cum turba plurima a 8|Cum turba plurima|comp=Romolo Naldi}} | |||
|[[Romolo Naldi]] | |||
| | |||
|33 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Deus in nomine tuo a 8|Deus in nomine tuo|comp=Francesco Maria Guaitoli}} | |||
|[[Francesco Maria Guaitoli]] | |||
| | |||
|57 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Deus venerunt gentes a 8|Deus venerunt gentes|comp=Luca Marenzio}} | |||
|[[Luca Marenzio]] | |||
| | |||
|81 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine Deus meus a 6|Domine Deus meus|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
|Et cum defecerit | |||
|46 | |||
|6 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine exaudi orationem meam a 8|Domine exaudi orationem meam|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|54 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine Jesu Christe, exaudi me|comp=Scipione Barotius}} | |||
|[[Scipione Barotius]] | |||
| | |||
|59 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine Jesu Christe a 8|Domine Jesu Christe, non sum dignus|comp=Christoph Thomas Walliser}} | |||
|[[Christoph Thomas Walliser]] | |||
| | |||
|31 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine Jesu Christe, respicere|comp=Carl Luython}} | |||
|[[Carl Luython]] | |||
| | |||
|43 | |||
|6 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine, ante te|comp=Vincenzo Bertolusi}} | |||
|[[Vincenzo Bertolusi]] | |||
| | |||
|45 | |||
|6 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Dominus illuminatio mea|comp=Christian Erbach}} | |||
|[[Christian Erbach]] | |||
| | |||
|77 | |||
|7 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ecce dies veniunt a 7|Ecce dies veniunt|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
|In diebus illis | |||
|5 | |||
|7 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Emendemus in melius a 8|Emendemus in melius|comp=Ludovico Spontoni}} | |||
|[[Ludovico Spontoni]] | |||
| | |||
|52 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Extollens vocem a 6|Extollens vocem quaedam mulier|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|62 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Exurgat Deus a 6|Exurgat Deus|comp=Guglielmo Arnone}} | |||
|[[Guglielmo Arnone]] | |||
| | |||
|4 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Fili quid fecisti nobis sic?|Fili quid fecisti nobis|comp=Bernardino Vannini}} | |||
|[[Bernardino Vannini]] | |||
| | |||
|25 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gabriel Angelus a 8|Gabriel Angelus|comp=Tiburtio Massaino}} | |||
|[[Tiburtio Massaino]] | |||
| | |||
|40 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Annunciation}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gaudens gaudebo a 8|Gaudens gaudebo|comp=Lodovico Casali}} | |||
|[[Lodovico Casali]] | |||
| | |||
|29 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|Gloria in excelsis Deo | |||
|[[Orfeo Vecchi]] | |||
| | |||
|13 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gloria tibi Domine a 8|Gloria tibi Domine|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|28 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gloria, laus et honor tibi|comp=Carl Luython}} | |||
|[[Carl Luython]] | |||
|Plebs hebraea | |||
|64 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hei mihi Domine a 8|Hei mihi Domine|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|48 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hierusalem citò venient a 5|Hierusalem citò venient|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|1 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Jerusalem gaude a 8|Hierusalem gaude|comp=Nicolaus Zangius}} | |||
|[[Nicolaus Zangius]] | |||
| | |||
|8 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ierusalem a 5|Hierusalem plantablilis vineam|comp=Agostino Agazzari}} | |||
|[[Agostino Agazzari]] | |||
| | |||
|2 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hodie Christus natus est a 5|Hodie Christus natus est|comp=Simone Molinaro}} | |||
|[[Simone Molinaro]] | |||
| | |||
|10 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hodie Christus natus est a 7|Hodie Christus natus est|comp=Ludovico Balbi}} | |||
|[[Ludovico Balbi]] | |||
| | |||
|15 | |||
|7 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hodie nobis coelorum rex|comp=Guglielmo Lipparini}} | |||
|[[Guglielmo Lipparini]] | |||
| | |||
|16 | |||
|7 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hodie nobis coelorum rex|comp=Ludovico da Viadana}} | |||
|[[Ludovico da Viadana]] | |||
| | |||
|18 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Illumina oculos meos a 6|Illumina oculos meos|comp=Philippe de Monte}} | |||
|[[Philippe de Monte]] | |||
| | |||
|61 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|In te Domine speravi|comp=Benedetto Pallavicino}} | |||
|[[Benedetto Pallavicino]] | |||
| | |||
|58 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Iniquos odio habui a 8|Iniquos odio habui|comp=Luca Marenzio}} | |||
|[[Luca Marenzio]] | |||
| | |||
|55 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Insurrexerunt in me a 5|Insurrexerunt in me viri iniqui|comp=Simone Molinaro}} | |||
|[[Simone Molinaro]] | |||
| | |||
|65 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Intelligite insipientes a 7|Intelligite insipientes|comp=Tiburtio Massaino}} | |||
|[[Tiburtio Massaino]] | |||
| | |||
|76 | |||
|7 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Judica me Domine a 6|Judica me Domine|comp=Guglielmo Arnone}} | |||
|[[Guglielmo Arnone]] | |||
| | |||
|63 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Laetare Hierusalem|comp=Vincenzo Bertolusi}} | |||
|[[Vincenzo Bertolusi]] | |||
| | |||
|60 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Laetentur coeli a 8|Laetentur coeli et exultet terra|comp=Cesare Gussago}} | |||
|[[Cesare Gussago]] | |||
| | |||
|7 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Advent}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Magi videntes stellam a 5|Magi videntes stellam|comp=Simone Molinaro}} | |||
|[[Simone Molinaro]] | |||
| | |||
|24 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Miserere mei Deus a 5|Miserere mei Deus|comp=Alessandro Orologio}} | |||
|[[Alessandro Orologio]] | |||
| | |||
|41 | |||
|5 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Miserere mei|Miserere mei Deus|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|44 | |||
|6 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Morti tuae tam amarae|comp=Christoph Thomas Walliser}} | |||
|[[Christoph Thomas Walliser]] | |||
| | |||
|69 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Nunc dimittis|comp=Annibale Stabile}} | |||
|[[Annibale Stabile]] | |||
| | |||
|36 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Candlemas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O Domine Jesu Christe a 8|O Domine Jesu Christe|comp=Leone Leoni}} | |||
|[[Leone Leoni]] | |||
| | |||
|71 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O Jesu, mi dulcissime|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|17 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O quam dulcia faucibus meis a 8|O quam dulcia faucibus meis|comp=Leone Leoni}} | |||
|[[Leone Leoni]] | |||
| | |||
|32 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|O suavitas et dulcedo a 6|O suavitas et dulcedo|comp=Flaminio Noceti}} | |||
|[[Flaminio Noceti]] | |||
| | |||
|68 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O triste spectaculum a 8|O triste spectaculum|comp=Giovanni Croce}} | |||
|[[Giovanni Croce]] | |||
| | |||
|73 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Obsecro vos fratres a 8|Obsecro vos fratres|comp=Simone Gatto}} | |||
|[[Simone Gatto]] | |||
| | |||
|30 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Omnia quae fecisti a 8|Omnia quae fecisti nobis|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|53 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Parvulus Filius hodie natus est a 6|Parvulus Filius|comp=Giovanni Battista Stefanini}} | |||
|[[Giovanni Battista Stefanini]] | |||
| | |||
|11 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Parvulus hodie natus est|comp=Girolamo Giacobbi}} | |||
|[[Girolamo Giacobbi|Hieronymus Jacobus]] | |||
| | |||
|21 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Peccavi super numerum a 8|Peccavi super numerum arenae|comp=Leone Leoni}} | |||
|[[Leone Leoni]] | |||
| | |||
|49 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Plaudat nunc organis a 8|Plaudat nunc organis|comp=Ludovico Balbi}} | |||
|[[Ludovico Balbi]] | |||
| | |||
|37 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Candlemas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quantas ostendisti mihi|comp=Melchior Franck}} | |||
|[[Melchior Franck]] | |||
| | |||
|78 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quem vidistis pastores?|comp=Floriano Canale}} | |||
|[[Floriano Canale]] | |||
|Dicite quidnam vidistis | |||
|14 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quem vidistis pastores?|comp=Giulio Osculati}} | |||
|[[Giulio Osculati]] | |||
| | |||
|22 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Senex puerum portabat a 6|Senex puerum portabat|comp=Curtio Valcampi}} | |||
|[[Curtio Valcampi]] | |||
| | |||
|34 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Candlemas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Si bona suscepimus a 8|Si bona suscepimus|comp=Hans Leo Hassler}} | |||
|[[Hans Leo Hassler]] | |||
| | |||
|47 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Sit nomen Domini a 8|Sit nomen Domini benedictum|comp=Arcangelo Borsaro}} | |||
|[[Arcangelo Borsaro]] | |||
| | |||
|23 | |||
|8 | |||
|De nomine Jesu | |||
|- | |||
|{{NoCo|Stellam quam viderunt magi a 7|Stellam quam viderunt magi|comp=Philippe de Monte}} | |||
|[[Philippe de Monte]] | |||
| | |||
|27 | |||
|7 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Super salutem a 8|Super salutem|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|83 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Surgite pastores|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|9 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Tribularer si nescirem a 8|Tribularer si nescirem|comp=Leone Leoni}} | |||
|[[Leone Leoni]] | |||
|Qui Cananaeam | |||
|50 | |||
|8 | |||
|De poenitentia | |||
|- | |||
|{{NoCo|Tribus miraculis a 6|Tribus miraculis|comp=Curtio Valcampi}} | |||
|[[Curtio Valcampi]] | |||
| | |||
|26 | |||
|6 | |||
|{{CiteCat|Epiphany}} & sequentibus | |||
|- | |||
|{{NoCo|Tristis est anima mea a 8|Tristis est anima mea|comp=Agostino Agazzari}} | |||
|[[Agostino Agazzari]] | |||
| | |||
|75 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Tua est potentia a 8|Tua est potentia|comp=Caspar Vincent}} | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|82 | |||
|8 | |||
|Corollarium | |||
|- | |||
|{{NoCo|Vere languores nostros a 5|Vere languores nostros|comp=Simone Molinaro}} | |||
|[[Simone Molinaro]] | |||
| | |||
|67 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Videns Christum in patibolo a 5|Videns Christum in patibolo|comp=Alessandro Orologio}} | |||
|[[Alessandro Orologio]] | |||
| | |||
|66 | |||
|5 | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Voce mea ad Dominum clamavi a 8|Voce mea ad Dominum clamavi|comp=Lucio Billi}} | |||
|[[Lucio Billi]] | |||
| | |||
|56 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Lent}} | |||
|} | |||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] | ||
[[Category:Renaissance music]] | [[Category:Renaissance music]] |
Revision as of 17:53, 6 July 2018
General information
Title: Promptuarium musicum, Pars Prima
Editors / Compilers: Abraham Schadaeus
Language: Latin
Instruments: A cappella
{{Published}} is obsolete (code commented out), replaced with {{Pub}} for works and {{PubDatePlace}} for publications.
Description: On the title page:
PROMPTUARII MUSICI, SACRAS HARMONIAS SIVE MOTETAS V. VI. VII. & VIII. VOCUM, E DIVERSIS, IISQUE CLARISsimis hujus & superioris aetatis autoribus, antehac nunquam in Germania editis, collectas exhibentis, PARS PRIMA: QUAE CONCENTUS SELECTISSIMOS QUI TEMPORE hyemali S.S. Ecclesiae usui esse possunt, comprehendit
External websites: