Selectae cantiones: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
|||
(8 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''Title:''' Selectae Cantiones excellentissimorum auctorum binis, ternis, quaternisque vocibus concinendae : Liber Primus | '''Title:''' Selectae Cantiones excellentissimorum auctorum binis, ternis, quaternisque vocibus concinendae : Liber Primus | ||
{{PubDatePlace|1616|Romae : apud Bartholomaeum Zannettum| }} | {{PubDatePlace|1616|Romae : apud Bartholomaeum Zannettum| }} | ||
'''Editor:''' [[Fabio Costantini]] | |||
''' | |||
{{Descr|}} | |||
'''Facsimile:''' {{IMSLP3|495904}} | '''Facsimile:''' {{IMSLP3|495904}} | ||
Line 12: | Line 12: | ||
|- | |- | ||
!Piece | !Piece | ||
!Can.Pr. | !Can.Pr. | ||
!Can.sec. | !Can.sec. | ||
!Bassus | !Bassus | ||
!B.ad O. | !B.ad O. | ||
!Ensemble: | !Ensemble: | ||
!Composer | !Composer | ||
|- | |- | ||
|Voce mea | |Voce mea | ||
| pag. 4 | | pag. 4 | ||
| pag. | | pag. | ||
| pag.4 | | pag.4 | ||
| pag.4 | | pag.4 | ||
| A 2. Canto, e Tenore. | | A 2. Canto, e Tenore. | ||
| Di Ruggiero Giovanelli | | Di Ruggiero Giovanelli | ||
|- | |- | ||
| Fratres. | | Fratres. | ||
| 6 | | 6 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | | ||
| 6 | | 6 | ||
| A 2. Soprani. | | A 2. Soprani. | ||
| Di Gio. Belardino Nanini. | | Di Gio. Belardino Nanini. | ||
|- | |- | ||
| Verba mea. | | Verba mea. | ||
| 7 | | 7 | ||
| 5 | | 5 | ||
| | | | ||
| 7 | | 7 | ||
| A 2. Contralti. | | A 2. Contralti. | ||
| Di Gio. Belardino Nanini. | | Di Gio. Belardino Nanini. | ||
|- | |- | ||
| Cantabo Domino. | | Cantabo Domino. | ||
| 8 | | 8 | ||
| | | | ||
| 6 | | 6 | ||
| 8 | | 8 | ||
| A 2. Canto, e Basso. | | A 2. Canto, e Basso. | ||
| Di Teofilo Gargarij. | | Di Teofilo Gargarij. | ||
|- | |- | ||
| Rorate coeli. | | Rorate coeli. | ||
| 9 | | 9 | ||
| 6 | | 6 | ||
| | | | ||
| 9 | | 9 | ||
| A 2. Soprani. | | A 2. Soprani. | ||
| Di Vincenzo de Grandis. | | Di Vincenzo de Grandis. | ||
|- | |- | ||
| O quam pulchra. | | O quam pulchra. | ||
| 10 | | 10 | ||
| 7 | | 7 | ||
| | | | ||
| 10 | | 10 | ||
| A 2. Tenori. | | A 2. Tenori. | ||
| Di Vincenzo de Grandis. | | Di Vincenzo de Grandis. | ||
|- | |- | ||
| Hi sunt. | | Hi sunt. | ||
| 11 | | 11 | ||
| 8 | | 8 | ||
| | | | ||
| 11 | | 11 | ||
| A 2. Bassi. | | A 2. Bassi. | ||
| Di Felice Anerio. | | Di Felice Anerio. | ||
|- | |- | ||
| Audite Coeli. | | Audite Coeli. | ||
| 12 | | 12 | ||
| | | | ||
| 7 | | 7 | ||
| 12 | | 12 | ||
| A 2. Soprano, e Tenore. | | A 2. Soprano, e Tenore. | ||
| Di Ottavio Catalano. | | Di Ottavio Catalano. | ||
|- | |- | ||
| Inclina Domine. | | Inclina Domine. | ||
| 13 | | 13 | ||
| | | | ||
| 8 | | 8 | ||
| 13 | | 13 | ||
| A 2. Canto, e Basso. | | A 2. Canto, e Basso. | ||
| Di Paolo Tarditi. | | Di Paolo Tarditi. | ||
|- | |- | ||
| Adiuro vos. | | Adiuro vos. | ||
| 14 | | 14 | ||
| | | | ||
| 9 | | 9 | ||
| 14 | | 14 | ||
| A 2. Basso, e Soprano. | | A 2. Basso, e Soprano. | ||
| Dialogo di Abundio Antonelli. | | Dialogo di Abundio Antonelli. | ||
|- | |- | ||
| Narrabo. | | Narrabo. | ||
| 16 | | 16 | ||
| | | | ||
| 10 | | 10 | ||
| 15 | | 15 | ||
| A 2. Canto, e Tenore. | | A 2. Canto, e Tenore. | ||
| Di Alessandro Costantini. | | Di Alessandro Costantini. | ||
|- | |- | ||
| Hoc est praeceptum | | Hoc est praeceptum | ||
| | | | ||
| 9 | | 9 | ||
| 11 | | 11 | ||
| 16 | | 16 | ||
| A 2. Bassi. | | A 2. Bassi. | ||
| Di Fabio Costantini. | | Di Fabio Costantini. | ||
|- | |- | ||
| Elevatis manibus. | | Elevatis manibus. | ||
| | | | ||
| 10 | | 10 | ||
| 12 | | 12 | ||
| 17 | | 17 | ||
| A 2. Alto, e Tenore. | | A 2. Alto, e Tenore. | ||
| Di Cesare Zoilo. | | Di Cesare Zoilo. | ||
|- | |- | ||
| Erat vir Domini | | Erat vir Domini | ||
| | | | ||
| 11 | | 11 | ||
| 13 | | 13 | ||
| 18 | | 18 | ||
| A 2. Bassi. | | A 2. Bassi. | ||
| Di Giovan Troiani. | | Di Giovan Troiani. | ||
|- | |- | ||
| Tu es vas. | | Tu es vas. | ||
| 17 | | 17 | ||
| | | | ||
| 14 | | 14 | ||
| 19 | | 19 | ||
| A 2. Canto, e Basso. | | A 2. Canto, e Basso. | ||
| Di Roberto Vailerij. | | Di Roberto Vailerij. | ||
|- | |- | ||
| Columna es. | | Columna es. | ||
| 19 | | 19 | ||
| 12 | | 12 | ||
| 15 | | 15 | ||
| 20 | | 20 | ||
| A 3. Alti. | | A 3. Alti. | ||
| Di Ruggiero Giovanelli. | | Di Ruggiero Giovanelli. | ||
|- | |- | ||
| Pulchra es. | | Pulchra es. | ||
| 20 | | 20 | ||
| 13 | | 13 | ||
| 16 | | 16 | ||
| 21 | | 21 | ||
| A 3. Doi canti, e Basso. | | A 3. Doi canti, e Basso. | ||
| Di Gio. Francesco Anerio. | | Di Gio. Francesco Anerio. | ||
|- | |- | ||
| Amor Iesu. | | Amor Iesu. | ||
| 21 | | 21 | ||
| 15 | | 15 | ||
| 17 | | 17 | ||
| 22 | | 22 | ||
| A 3. Doi Soprani, e Basso. | | A 3. Doi Soprani, e Basso. | ||
| Di Paolo Quagliati. | | Di Paolo Quagliati. | ||
|- | |- | ||
| In medio Ecclesiae. | | In medio Ecclesiae. | ||
| 23 | | 23 | ||
| 16 | | 16 | ||
| 19 | | 19 | ||
| 23 | | 23 | ||
| A 3. Contralto, Ten. e Canto. | | A 3. Contralto, Ten. e Canto. | ||
| Di Gio. Francesco Brissio. | | Di Gio. Francesco Brissio. | ||
|- | |- | ||
| Anima mea. | | Anima mea. | ||
| 24 | | 24 | ||
| 17 | | 17 | ||
| 20 | | 20 | ||
| 24 | | 24 | ||
| A 3. Doi canti, e Basso. | | A 3. Doi canti, e Basso. | ||
| Di Pietro Heredia. | | Di Pietro Heredia. | ||
|- | |- | ||
| Vidi specciosam. | | Vidi specciosam. | ||
| 25 | | 25 | ||
| 18 | | 18 | ||
| 21 | | 21 | ||
| 25 | | 25 | ||
| A 3. Soprani. | | A 3. Soprani. | ||
| Di Domenico Massentio. | | Di Domenico Massentio. | ||
|- | |- | ||
| Pastores. | | Pastores. | ||
| 26 | | 26 | ||
| 19 | | 19 | ||
| 22 | | 22 | ||
| 26 | | 26 | ||
| A 3. Tenori. | | A 3. Tenori. | ||
| Di Alessandro Costantini. | | Di Alessandro Costantini. | ||
|- | |- | ||
| Peccavi. | | Peccavi. | ||
| 27 | | 27 | ||
| 20 | | 20 | ||
| 23 | | 23 | ||
| 27 | | 27 | ||
| A 3. Doi Soprani, e Tenore. | | A 3. Doi Soprani, e Tenore. | ||
| Di Girolamo Frescobaldi. | | Di Girolamo Frescobaldi. | ||
|- | |- | ||
| Sub tuum praesidium. | | Sub tuum praesidium. | ||
| 28 | | 28 | ||
| 21 | | 21 | ||
| 24 | | 24 | ||
| 28 | | 28 | ||
| A3. Doi Soprani,e Basso. | | A3. Doi Soprani,e Basso. | ||
| Di Stefano Landi. | | Di Stefano Landi. | ||
|- | |- | ||
| Quem vidistis. | | Quem vidistis. | ||
| 29 | | 29 | ||
| 22 & 23 | | 22 & 23 | ||
| 25 | | 25 | ||
| 29 | | 29 | ||
| A 4. [C1, C2, A, T] | | A 4. [C1, C2, A, T] | ||
| Di Archangelo Crivello. | | Di Archangelo Crivello. | ||
|- | |- | ||
| Hodie. | | Sancti mei. | ||
| 31 | | 30 | ||
| 26 & 27 | | 24 & 25 | ||
| 27 | | 26 | ||
| 31 | | 30 | ||
| A 4. | | A 4. [C1, C2, A, B] | ||
| Di Fabio Costantini. | | Di Felice Anerio. | ||
|- | |||
| Hodie. | |||
| 31 | |||
| 26 & 27 | |||
| 27 | |||
| 31 | |||
| A 4. [C, A, T, B] | |||
| Di Fabio Costantini. | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Latest revision as of 23:02, 24 October 2023
Title: Selectae Cantiones excellentissimorum auctorum binis, ternis, quaternisque vocibus concinendae : Liber Primus
Publication date and place: 1616 Romae : apud Bartholomaeum Zannettum.
Editor: Fabio Costantini
Description:
Facsimile: Edition #495904 on IMSLP
List of Works
Index (for all four partbooks).
Piece | Can.Pr. | Can.sec. | Bassus | B.ad O. | Ensemble: | Composer |
---|---|---|---|---|---|---|
Voce mea | pag. 4 | pag. | pag.4 | pag.4 | A 2. Canto, e Tenore. | Di Ruggiero Giovanelli |
Fratres. | 6 | 4 | 6 | A 2. Soprani. | Di Gio. Belardino Nanini. | |
Verba mea. | 7 | 5 | 7 | A 2. Contralti. | Di Gio. Belardino Nanini. | |
Cantabo Domino. | 8 | 6 | 8 | A 2. Canto, e Basso. | Di Teofilo Gargarij. | |
Rorate coeli. | 9 | 6 | 9 | A 2. Soprani. | Di Vincenzo de Grandis. | |
O quam pulchra. | 10 | 7 | 10 | A 2. Tenori. | Di Vincenzo de Grandis. | |
Hi sunt. | 11 | 8 | 11 | A 2. Bassi. | Di Felice Anerio. | |
Audite Coeli. | 12 | 7 | 12 | A 2. Soprano, e Tenore. | Di Ottavio Catalano. | |
Inclina Domine. | 13 | 8 | 13 | A 2. Canto, e Basso. | Di Paolo Tarditi. | |
Adiuro vos. | 14 | 9 | 14 | A 2. Basso, e Soprano. | Dialogo di Abundio Antonelli. | |
Narrabo. | 16 | 10 | 15 | A 2. Canto, e Tenore. | Di Alessandro Costantini. | |
Hoc est praeceptum | 9 | 11 | 16 | A 2. Bassi. | Di Fabio Costantini. | |
Elevatis manibus. | 10 | 12 | 17 | A 2. Alto, e Tenore. | Di Cesare Zoilo. | |
Erat vir Domini | 11 | 13 | 18 | A 2. Bassi. | Di Giovan Troiani. | |
Tu es vas. | 17 | 14 | 19 | A 2. Canto, e Basso. | Di Roberto Vailerij. | |
Columna es. | 19 | 12 | 15 | 20 | A 3. Alti. | Di Ruggiero Giovanelli. |
Pulchra es. | 20 | 13 | 16 | 21 | A 3. Doi canti, e Basso. | Di Gio. Francesco Anerio. |
Amor Iesu. | 21 | 15 | 17 | 22 | A 3. Doi Soprani, e Basso. | Di Paolo Quagliati. |
In medio Ecclesiae. | 23 | 16 | 19 | 23 | A 3. Contralto, Ten. e Canto. | Di Gio. Francesco Brissio. |
Anima mea. | 24 | 17 | 20 | 24 | A 3. Doi canti, e Basso. | Di Pietro Heredia. |
Vidi specciosam. | 25 | 18 | 21 | 25 | A 3. Soprani. | Di Domenico Massentio. |
Pastores. | 26 | 19 | 22 | 26 | A 3. Tenori. | Di Alessandro Costantini. |
Peccavi. | 27 | 20 | 23 | 27 | A 3. Doi Soprani, e Tenore. | Di Girolamo Frescobaldi. |
Sub tuum praesidium. | 28 | 21 | 24 | 28 | A3. Doi Soprani,e Basso. | Di Stefano Landi. |
Quem vidistis. | 29 | 22 & 23 | 25 | 29 | A 4. [C1, C2, A, T] | Di Archangelo Crivello. |
Sancti mei. | 30 | 24 & 25 | 26 | 30 | A 4. [C1, C2, A, B] | Di Felice Anerio. |
Hodie. | 31 | 26 & 27 | 27 | 31 | A 4. [C, A, T, B] | Di Fabio Costantini. |
Works at CPDL
Title | Year | Composer | No. | Genre | Subgenre | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Adjuro vos | 1616 | Abundio Antonelli | 10 | Sacred | Motets | 2 | Solo SB |
Amor Iesu dulcissime | 1616 | Paolo Quagliati | 18 | Sacred | Motets | 3 | SSB |
Anima mea exultabit in Domino | 1616 | Pedro de Heredia | 20 | Sacred | Lamentations | 3 | SSB |
Audite caeli | 1616 | Ottavio Catalani | 8 | Sacred | Motets | 2 | ST |
Cantabo Domino | 1616 | Teofilo Gargario | 4 | Sacred | Motets | 2 | Solo SB |
Columna es immobilis Lucia | 1616 | Ruggiero Giovannelli | 16 | Sacred | Motets | 3 | AAA |
Elevatis manibus benedixit eis | 1616 | Cesare Zoilo | 13 | Sacred | Motets | 2 | AT |
Erat vir domini | 1616 | Giovanni Troiano | 14 | Sacred | Motets | 2 | BB |
Fratres, qui gloriatur | 1616 | Giovanni Bernardino Nanino | 2 | Sacred | Motets | 2 | SS |
Hi sunt quos habuimus | 1616 | Felice Anerio | 7 | Sacred | Motets | 2 | BB |
Hoc est præceptum meum | 1616 | Fabio Costantini | 12 | Sacred | Motets | 2 | BB |
Hodie beata Virgo Maria | 1616 | Fabio Costantini | 27 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
In medio Ecclesiae | 1616 | Giovanni Briccio | 19 | Sacred | Introits | 3 | SAT |
Inclina Domine | 1616 | Paolo Tarditi | 9 | Sacred | Motets | 2 | SB |
Narrabo omnia et mirabilia tua | 1616 | Alessandro Costantini | 11 | Sacred | Motets | 2 | ST |
O quam pulcra es amica mea | 1616 | Vincenzo de Grandis | 6 | Sacred | Motets | 2 | TT |
Pastores loquebuntur ad invicem | 1616 | Alessandro Costantini | 22 | Sacred | Motets | 3 | TTT |
Peccavi super numerum arenæ maris | 1616 | Girolamo Frescobaldi | 23 | Sacred | Motets | 3 | SST |
Pulchra es amica mea | 1616 | Giovanni Francesco Anerio | 17 | Sacred | Motets | 3 | SSB |
Quem vidistis Pastores | 1616 | Arcangelo Crivello | 25 | Sacred | Motets | 4 | SSAT |
Rorate coeli | 1616 | Vincenzo de Grandis | 5 | Sacred | Motets | 2 | SS |
Sancti mei | 1616 | Felice Anerio | 26 | Sacred | Motets | 4 | SSAB |
Sub tuum præsidium | 1616 | Stefano Landi | 24 | Sacred | Motets | 3 | SSB |
Tu es vas | 1616 | Roberto Vailerio | 15 | Sacred | Motets | 2 | Solo ST |
Verba mea auribus percipe Domine | 1616 | Giovanni Bernardino Nanino | 3 | Sacred | Motets | 2 | AA |
Vidi speciosam | 1616 | Domenico Massenzio | 21 | Secular | Motets | 3 | SSS |
Voce mea ad Dominum clamavi | 1616 | Ruggiero Giovannelli | 1 | Sacred | Motets | 2 | ST |