Sacri concentus (Hans Leo Hassler): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (linx) |
(Corrected Descr) |
||
(47 intermediate revisions by 8 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
==General Information== | |||
'''Title:''' ''Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.'' | |||
'''Composer:''' [[Hans Leo Hassler]] | |||
{{PubDatePlace|1601|in Augsburg by Valentin Schönigk.| }}<br> | |||
{{PubDatePlace|1612|in Nürnberg by [[Paul Kauffmann]].|2nd edition}}<br> | |||
{{Descr|Hassler's '''''Sacri concentus''''' was published in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in ''Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV'' (Leipzig, 1906). No complete online set of the 1612 supplement has been identified.}} | |||
{{#ExtWeb: | |||
*[https://www.loc.gov/resource/ihas.200196615.0 Complete set of 1601 edition at Library of Congress] | |||
*[link? Complete set of 1601 edition at Bibliotheque royale de Belgique, Bruxelles] | |||
*{{IMSLP2|Sacri concentus (Hassler, Hans Leo)}} - Auer 1906 Editions | |||
*[https://opac.rism.info/search?id=990026512&View=rism RISM: Sacri concentus 1601] | |||
*[https://opac.rism.info/search?id=990026513&View=rism RISM: Sacri concentus 1612] | |||
}} | |||
==List of Works== | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!1601 | |||
!1612 | |||
!Title | |||
!Text | |||
![[:Category:Sacred music by season|Liturgical use]] | |||
!Voicing | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 1 | |||
|''[[Deus in nomine tuo (Hans Leo Hassler)|Deus in nomine tuo]]'' | |||
|[[Psalm 54]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 2 | |||
| 2 | |||
|''[[Deus in nomine tuo (Hans Leo Hassler)|Ecce enim Deus]]'' | |||
|[[Psalm 54]]:4-7 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 3 | |||
| 3 | |||
|''[[Quem vidistis pastores? (Hans Leo Hassler)|Quem vidistis, pastores?]]'' | |||
|[[Quem vidistis]] | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 4 | |||
| 4 | |||
|''[[Ite in universum mundum (Hans Leo Hassler)|Ite in universum mundum]]'' | |||
|Mark 16:15b-16a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 5 | |||
| 5 | |||
|''[[Ego vero afflictus sum (Hans Leo Hassler)|Ego vero afflictus sum]]'' | |||
|[[Psalm 40]]:17 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 6 | |||
| 6 | |||
|''[[Cantate Domino a 4 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
| 7 | |||
| 7 | |||
|''[[Laetentur coeli (Hans Leo Hassler)|Laetentur coeli]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:11-13 | |||
| | |||
|{{CiteCat|AATB}} | |||
|- | |||
| 8 | |||
| 8 | |||
|''[[Domine Deus Pater (Hans Leo Hassler)|Domine Deus Pater]]'' | |||
| | |||
|Table prayer | |||
|{{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 9 | |||
| 9 | |||
|''[[Gratias agimus tibi (Hans Leo Hassler)|Gratias agimus tibi]]'' | |||
| | |||
|Thanksgiving | |||
|{{CiteCat|ATBB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
|10 | |||
|10 | |||
|''[[Qui laudat Dominum (Hans Leo Hassler)|Qui laudat Dominum]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|11 | |||
|''[[Laudate Dominum omnes gentes a 4 (Hans Leo Hassler)|Laudate Dominum omnes gentes a 4]]'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|12 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, cantate (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 98]]:5-7a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|13 | |||
|''Ricercar'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(4vv) | |||
|- | |||
|11 | |||
|14 | |||
|''Ecce Maria genuit'' | |||
|[[Ecce Maria genuit]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|12 | |||
|15 | |||
|''[[Tu es Petrus a 5 (Hans Leo Hassler)|Tu es Petrus]]'' | |||
|[[Tu es Petrus]] | |||
|{{CiteCat|Peter & Paul}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|13 | |||
|16 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, servite Domino a 5 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 100]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SAATB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|14 | |||
|17 | |||
|''Plaude triumphalem'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|15 | |||
|18 | |||
|''[[Veni sancte Spiritus (Hans Leo Hassler)|Veni sancte Spiritus]]'' | |||
|[[Veni sancte Spiritus (Antiphon)|Veni sancte Spiritus]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|16 | |||
|19 | |||
|''[[Gaudent in coelis (Hans Leo Hassler)|Gaudent in coelis animae]]'' | |||
|[[Gaudent in coelis]] | |||
|{{CiteCat|Common of Martyrs}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|17 | |||
|20 | |||
|''[[Exultate Deo (Hans Leo Hassler)|Exsultate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 81]]:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|18 | |||
|21 | |||
|''[[Alleluja, laudem dicite (Hans Leo Hassler)|Alleluja, laudem dicite]]'' | |||
|[[Alleluia. Laudem dicite]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|19 | |||
|22 | |||
|''[[Canite tuba (Hans Leo Hassler)|Canite tuba in Sion]]'' | |||
|[[Canite tuba]] | |||
|{{CiteCat|Advent IV}} | |||
|{{CiteCat|SSATB}} or {{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|20 | |||
|23 | |||
|''[[Ad Dominum, cum tribularer (Hans Leo Hassler)|Ad Dominum, cum tribularer]]'' | |||
|[[Psalm 120]]:1-2 | |||
|{{CiteCat|Ordinary Time 8|Sunday within octave of Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} or {{CiteCat|SATBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|24 | |||
|''[[Miserere nostri, Domine (Hans Leo Hassler)|Miserere nostri, Domine]]'' | |||
|[[Psalm 123]]:3-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAAB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|21 | |||
|25 | |||
|''[[O admirabile commercium (Hans Leo Hassler)|O admirabile commercium]]'' | |||
|[[O admirabile commercium]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|{{CiteCat|SATTBB}} | |||
|- | |||
|22 | |||
|26 | |||
|''[[Hodie completi sunt dies Pentecostes (Hans Leo Hassler)|Hodie completi sunt dies Pentecostes]]'' | |||
|[[Hodie completi sunt]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|23 | |||
|27 | |||
|''[[Surrexit pastor bonus (Hans Leo Hassler)|Surrexit Pastor bonus]]'' | |||
|[[Surrexit pastor bonus]] | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|24 | |||
|28 | |||
|''Conditor magni Genitorque'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|25 | |||
|29 | |||
|''Conditor coeli'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|26 | |||
|30 | |||
|''[[Exultavit cor meum (Hans Leo Hassler)|Exsultavit cor meum]]'' | |||
|1 Samuel 2:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|27 | |||
|31 | |||
|''Vincula dum Christus terit'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|28 | |||
|32 | |||
|''[[Aeternus vere est solus Deus (Hans Leo Hassler)|Aeternus vere est solus Deus]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|29 | |||
|33 | |||
|''[[Usquequo Domine (Hans Leo Hassler)|Usquequo Domine]]'' | |||
|[[Psalm 13]]:1-3a | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|30 | |||
|34 | |||
|''[[Usquequo Domine (Hans Leo Hassler)|Illumina oculos]]'' | |||
|[[Psalm 13]]:3b-6 | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
| | |||
|35 | |||
|''[[Domine Deus meus, ne, quaeso (Hans Leo Hassler)|Domine Deus meus, ne quaeso]]'' | |||
| | |||
| | |||
|{{CiteCat|AATTBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|36 | |||
|''Beati omnes qui timent Dominum'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|31 | |||
|37 | |||
|''[[O sacrum convivium (Hans Leo Hassler)|O sacrum convivium]]'' | |||
|[[O sacrum convivium]] | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTB}} | |||
|- | |||
|32 | |||
|38 | |||
|''[[Angelicos cives (Hans Leo Hassler)|Angelicos cives]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
| | |||
|(7vv) | |||
|- | |||
| | |||
|39 | |||
|''[[Si bona suscepimus (Hans Leo Hassler)|Si bona suscepimus]]'' | |||
|Job 2:10, 1:21 | |||
|{{CiteCat|Office of the Dead}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTTB}} | |||
|- | |||
|33 | |||
|40 | |||
|''Misericordias Domini'' | |||
|[[Psalm 89]]:1-3 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|34 | |||
|41 | |||
|''[[O Domine Jesu Christe (Hans Leo Hassler)|O Domine Jesu Christe]]'' | |||
|[[O Domine Jesu Christe, adoro te in cruce vulneratum]] | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|35 | |||
|42 | |||
|''[[Exaltabo te Domine (Hans Leo Hassler)| Exaltabo te Domine]]'' | |||
|[[Psalm 30]]:1-8 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|36 | |||
|43 | |||
|''[[Beati omnes qui timent Dominum a 8 (Hans Leo Hassler)|Beati omnes qui timent Dominum]]'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|37 | |||
|44 | |||
|[[A Domino factum est istud (Hans Leo Hassler)|''A Domino factum est istud'']] | |||
|[[Psalm 118]]:23-24 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|38 | |||
|45 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, psalmum dicite a 8 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 66]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
|39 | |||
|46 | |||
|''[[Veni Domine et noli tardare (Hans Leo Hassler)| Veni Domine et noli tardare]]'' | |||
|[[Veni Domine et noli tardare]] | |||
|{{CiteCat|Advent III}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|40 | |||
|47 | |||
|''[[Esse volens, gaudere (Hans Leo Hassler)|Esse volens, gaudere]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|41 | |||
|48 | |||
|''[[Laudate Dominum omnes gentes a 8 (Hans Leo Hassler)|Laudate Dominum omnes gentes a 8]]'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|42 | |||
|49 | |||
|''Aeterni sincera'' | |||
| | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|43 | |||
|50 | |||
|''[[Tibi laus, tibi gloria (Hans Leo Hassler)|Tibi laus, tibi gloria]]'' | |||
|[[Tibi laus, tibi gloria]] | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSAT.ATBB}} | |||
|- | |||
|44 | |||
|51 | |||
|''[[Miserere mei a 8 (Hans Leo Hassler)|Miserere mei, Deus]]'' | |||
|[[Psalm 51]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|52 | |||
|''Laudate Dominum de coelis'' | |||
|[[Psalm 148]]:1-6 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|53 | |||
|''[[Laudate Dominum in sanctis ejus a 8 (1612) (Hans Leo Hassler)|Laudate Dominum in sanctis ejus]]'' | |||
|[[Psalm 150]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|54 | |||
|''[[Venite exultemus Domino (Hans Leo Hassler)|Venite exultemus Domino]]'' | |||
|[[Psalm 95]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SAATTTBB}} | |||
|- | |||
|45 | |||
|55 | |||
|''Canzon duodecimi toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|46 | |||
|56 | |||
|''Canzon noni toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|47 | |||
|57 | |||
|''Canzon. II. Pars'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|48 | |||
|58 | |||
|''Angelus ad pastores ait'' | |||
|[[Angelus ad pastores ait]] | |||
|{{CiteCat|Christmas Day}} | |||
|(9vv) | |||
|- | |||
|49 | |||
|59 | |||
|''[[Sancta et immaculata (Hans Leo Hassler)|Sancta et immaculata]]'' | |||
|[[Sancta et immaculata virginitas|Sancta et immaculata]] | |||
|{{CiteCat|Midnight Mass|Matins of Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SATTB.ATTBB}} | |||
|- | |||
|50 | |||
|60 | |||
|''Sancta Maria'' | |||
| | |||
|St. Mary the Virgin | |||
|(10vv) | |||
|- | |||
| | |||
|61 | |||
|''[[Omnes gentes, plaudite (Hans Leo Hassler)|Omnes gentes, plaudite]]'' | |||
|[[Psalm 47]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAAT.ATTBB}} or {{CiteCat|SSATB.ATBBB}} | |||
|- | |||
|51 | |||
|62 | |||
|''[[Cantate Domino a 12 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT.SATB.ATBB}} | |||
|- | |||
|52 | |||
|63 | |||
|''[[Domine, Dominus noster a 12 (Hans Leo Hassler)|Domine, Dominus noster]]'' | |||
|[[Psalm 8]] | |||
| | |||
|(12vv) | |||
|} | |||
{{top}} | |||
==Works at CPDL== | |||
{{MultiPubList|yr,seq,gen,subg,vo,voices|1601}} | |||
{{mdl}} | |||
'''1612''' | |||
{{MultiPubList|yr,seq,gen,subg,vo,voices|1612}} | |||
{{btm}} | |||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] |
Latest revision as of 20:21, 28 October 2021
General Information
Title: Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.
Composer: Hans Leo Hassler
Publication date and place: 1601 in Augsburg by Valentin Schönigk.
Publication date and place: 1612 in Nürnberg by Paul Kauffmann. – 2nd edition
Description: Hassler's Sacri concentus was published in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV (Leipzig, 1906). No complete online set of the 1612 supplement has been identified.
External websites:
- Complete set of 1601 edition at Library of Congress
- [link? Complete set of 1601 edition at Bibliotheque royale de Belgique, Bruxelles]
- Sacri concentus (Hans Leo Hassler) at the Petrucci Music Library (IMSLP) - Auer 1906 Editions
- RISM: Sacri concentus 1601
- RISM: Sacri concentus 1612
List of Works
Works at CPDL
|
1612
|