Sacri concentus (Hans Leo Hassler): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Ross Jallo (talk | contribs) (link to "Qui laudat Dominum") |
Ross Jallo (talk | contribs) (add table formatting) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{IncompleteEdition}} | |||
'''Title:''' ''Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.'' | |||
{{Composer|Hans Leo Hassler}} | |||
'''Description:''' Hassler's '''''Sacri concentus''''' was published in Nuremberg in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in ''[http://imslp.org/wiki/Sacri_Concentus_(Hassler,_Hans_Leo) Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV]'' (Leipzig, 1906). | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!1601 | |||
!1612 | |||
!Title | |||
!Text | |||
![[:Category:Sacred music by season|Liturgical use]] | |||
!Voicing | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 1 | |||
|''Deus in nomine tuo'' | |||
|[[Psalm 54]]:1-3 | |||
| | |||
|(4vv) | |||
|- | |||
| 2 | |||
| 2 | |||
|''Ecce enim Deus'' | |||
|[[Psalm 54]]:4-7 | |||
| | |||
|(4vv) | |||
|- | |||
| 3 | |||
| 3 | |||
|''[[Quem vidistis pastores? (Hans Leo Hassler)|Quem vidistis, pastores?]]'' | |||
|[[Quem vidistis]] | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 4 | |||
| 4 | |||
|''[[Ite in universum mundum (Hans Leo Hassler)|Ite in universum mundum]]'' | |||
|Mark 16:15b-16a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 5 | |||
| 5 | |||
|''[[Ego vero afflictus sum (Hans Leo Hassler)|Ego vero afflictus sum]]'' | |||
|[[Psalm 40]]:17 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 6 | |||
| 6 | |||
|''[[Cantate Domino a 4 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
| 7 | |||
| 7 | |||
|''[[Laetentur coeli (Hans Leo Hassler)|Laetentur coeli]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:11-13 | |||
| | |||
|{{CiteCat|AATB}} | |||
|- | |||
| 8 | |||
| 8 | |||
|''[[Domine Deus Pater (Hans Leo Hassler)|Domine Deus Pater]]'' | |||
| | |||
|Table prayer | |||
|{{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 9 | |||
| 9 | |||
|''[[Gratias agimus tibi (Hans Leo Hassler)|Gratias agimus tibi]]'' | |||
| | |||
|Thanksgiving | |||
|{{CiteCat|ATBB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
|10 | |||
|10 | |||
|''[[Qui laudat Dominum (Hans Leo Hassler)|Qui laudat Dominum]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|11 | |||
|''[[Laudate Dominum (Hans Leo Hassler)|Laudate Dominum omnes gentes]]'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|12 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, cantate (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 98]]:5-7a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|13 | |||
|''Ricercar'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(4vv) | |||
|- | |||
|11 | |||
|14 | |||
|''Ecce Maria genuit'' | |||
|[[Ecce Maria genuit]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|12 | |||
|15 | |||
|''Tu es Petrus'' | |||
|[[Tu es Petrus]] | |||
|{{CiteCat|Peter & Paul}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|13 | |||
|16 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, servite Domino a 5 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 100]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SAATB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|14 | |||
|17 | |||
|''Plaude triumphalem'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|15 | |||
|18 | |||
|''[[Veni sancte Spiritus (Hans Leo Hassler)|Veni sancte Spiritus]]'' | |||
|[[Veni sancte Spiritus (Antiphon)|Veni sancte Spiritus]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|16 | |||
|19 | |||
|''[[Gaudent in coelis (Hans Leo Hassler)|Gaudent in coelis animae]]'' | |||
|[[Gaudent in coelis]] | |||
|{{CiteCat|Common of Martyrs}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|17 | |||
|20 | |||
|''[[Exultate Deo (Hans Leo Hassler)|Exsultate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 81]]:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|18 | |||
|21 | |||
|''[[Halleluja - laudem dicite (Hans Leo Hassler)|Alleluja, laudem dicite]]'' | |||
|[[Alleluia - laudem dicite]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|19 | |||
|22 | |||
|''[[Canite tuba (Hans Leo Hassler)|Canite tuba in Sion]]'' | |||
|[[Canite tuba]] | |||
|{{CiteCat|Advent IV}} | |||
|{{CiteCat|SSATB}} or {{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|20 | |||
|23 | |||
|''[[Ad Dominum, cum tribularer (Hans Leo Hassler)|Ad Dominum, cum tribularer]]'' | |||
|[[Psalm 120]]:1-2 | |||
|{{CiteCat|Ordinary Time 8|Sunday within octave of Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} or {{CiteCat|SATBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|24 | |||
|''[[Miserere nostri, Domine (Hans Leo Hassler)|Miserere nostri, Domine]]'' | |||
|[[Psalm 123]]:3-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAAB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|21 | |||
|25 | |||
|''O admirabile commercium'' | |||
|[[O admirabile commercium]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|22 | |||
|26 | |||
|''[[Hodie completi sunt dies Pentecostes (Hans Leo Hassler)|Hodie completi sunt dies Pentecostes]]'' | |||
|[[Hodie completi sunt]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|23 | |||
|27 | |||
|''Surrexit Pastor bonus'' | |||
|[[Surrexit pastor bonus]] | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|24 | |||
|28 | |||
|''Conditor magni Genitorque'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|25 | |||
|29 | |||
|''Conditor coeli'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|26 | |||
|30 | |||
|''[[Exultavit cor meum (Hans Leo Hassler)|Exsultavit cor meum]]'' | |||
|1 Samuel 2:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|27 | |||
|31 | |||
|''Vincula dum Christus terit'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|28 | |||
|32 | |||
|''[[Aeternus vere est solus Deus (Hans Leo Hassler)|Aeternus vere est solus Deus]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|29 | |||
|33 | |||
|''Usquequo Domine'' | |||
|[[Psalm 13]]:1-3a | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|30 | |||
|34 | |||
|''Illumina oculos'' | |||
|[[Psalm 13]]:3b-6 | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
| | |||
|35 | |||
|''Domine Deus meus, ne quaeso'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
| | |||
|36 | |||
|''Beati omnes, qui timent Dominum'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|31 | |||
|37 | |||
|''[[O sacrum convivium (Hans Leo Hassler)|O sacrum convivium]]'' | |||
|[[O sacrum convivium]] | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTB}} | |||
|- | |||
|32 | |||
|38 | |||
|''Angelicos cives'' | |||
| | |||
| | |||
|(7vv) | |||
|- | |||
| | |||
|39 | |||
|''[[Si bona suscepimus (Hans Leo Hassler)|Si bona suscepimus]]'' | |||
|Job 2:10, 1:21 | |||
|{{CiteCat|Office of the Dead}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTTB}} | |||
|- | |||
|33 | |||
|40 | |||
|''Misericordias Domini'' | |||
|[[Psalm 89]]:1-3 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|34 | |||
|41 | |||
|''O Domine Jesu Christe'' | |||
|[[O Domine Jesu Christe, adoro te]] | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|35 | |||
|42 | |||
|''Exaltabo te, Domine'' | |||
|[[Psalm 30]]:1-8 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|36 | |||
|43 | |||
|''Beati omnes, qui timent'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|37 | |||
|44 | |||
|''A Domino factum est istud'' | |||
|[[Psalm 118]]:23-24 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|38 | |||
|45 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, psalmum dicite a 8 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 66]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
|39 | |||
|46 | |||
|''Veni, Domine, et noli tardare'' | |||
|[[Veni Domine et noli tardare]] | |||
|{{CiteCat|Advent III}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|40 | |||
|47 | |||
|''Esse volens gaudere'' | |||
| | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|41 | |||
|48 | |||
|''Laudate Dominum'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|42 | |||
|49 | |||
|''Aeterni sincera'' | |||
| | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|43 | |||
|50 | |||
|''[[Tibi laus, tibi gloria (Hans Leo Hassler)|Tibi laus, tibi gloria]]'' | |||
|[[Tibi laus, tibi gloria]] | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSAT.ATBB}} | |||
|- | |||
|44 | |||
|51 | |||
|''[[Miserere mei a 8 (Hans Leo Hassler)|Miserere mei, Deus]]'' | |||
|[[Psalm 51]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|52 | |||
|''Laudate Dominum de coelis'' | |||
|[[Psalm 148]]:1-6 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|53 | |||
|''Laudate Dominum in sanctis ejus'' | |||
|[[Psalm 150]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|54 | |||
|''Venite, exsultemus Domino'' | |||
|[[Psalm 95]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|45 | |||
|55 | |||
|''Canzon duodecimi toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|46 | |||
|56 | |||
|''Canzon noni toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|47 | |||
|57 | |||
|''Canzon. II. Pars'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|48 | |||
|58 | |||
|''Angelus ad pastores ait'' | |||
|[[Angelus ad pastores ait]] | |||
|{{CiteCat|Christmas Day}} | |||
|(9vv) | |||
|- | |||
|49 | |||
|59 | |||
|''[[Sancta et immaculata (Hans Leo Hassler)|Sancta et immaculata]]'' | |||
|[[Sancta et immaculata virginitas|Sancta et immaculata]] | |||
|{{CiteCat|Midnight Mass|Matins of Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SATTB.ATTBB}} | |||
|- | |||
|50 | |||
|60 | |||
|''Sancta Maria'' | |||
| | |||
|St. Mary the Virgin | |||
|(10vv) | |||
|- | |||
| | |||
|61 | |||
|''Omnes gentes, plaudite'' | |||
|[[Psalm 47]] | |||
| | |||
|(10vv) | |||
|- | |||
|51 | |||
|62 | |||
|''[[Cantate Domino a 12 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT.SATB.ATBB}} | |||
|- | |||
|52 | |||
|63 | |||
|''Domine, Dominus noster'' | |||
|[[Psalm 8]] | |||
| | |||
|(12vv) | |||
|} | |||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] |
Revision as of 14:30, 12 July 2013
This CPDL edition is incomplete, either movements have not yet been edited or accompaniment is omitted. "Incomplete" here does not refer to the original composition; works left unfinished by the composer are categorised elsewhere. |
Title: Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.
Composer: Hans Leo Hassler
Description: Hassler's Sacri concentus was published in Nuremberg in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV (Leipzig, 1906).
1601 | 1612 | Title | Text | Liturgical use | Voicing |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Deus in nomine tuo | Psalm 54:1-3 | (4vv) | |
2 | 2 | Ecce enim Deus | Psalm 54:4-7 | (4vv) | |
3 | 3 | Quem vidistis, pastores? | Quem vidistis | Christmas | SSAT or ATTB |
4 | 4 | Ite in universum mundum | Mark 16:15b-16a | SATB | |
5 | 5 | Ego vero afflictus sum | Psalm 40:17 | SATB | |
6 | 6 | Cantate Domino | Psalm 96:1-3 | SATB or TTBB | |
7 | 7 | Laetentur coeli | Psalm 96:11-13 | AATB | |
8 | 8 | Domine Deus Pater | Table prayer | ATTB | |
9 | 9 | Gratias agimus tibi | Thanksgiving | ATBB or TTBB | |
10 | 10 | Qui laudat Dominum | (by Prosper of Aquitaine) | SSAT or SATB | |
11 | Laudate Dominum omnes gentes | Psalm 117 | SATB | ||
12 | Jubilate Deo omnis terra | Psalm 98:5-7a | SATB | ||
13 | Ricercar | (untexted) | (4vv) | ||
11 | 14 | Ecce Maria genuit | Ecce Maria genuit | Circumcision | (5vv) |
12 | 15 | Tu es Petrus | Tu es Petrus | Peter & Paul | (5vv) |
13 | 16 | Jubilate Deo | Psalm 100:1-4 | SAATB or AATTB | |
14 | 17 | Plaude triumphalem | Easter | (5vv) | |
15 | 18 | Veni sancte Spiritus | Veni sancte Spiritus | Pentecost | SATTB |
16 | 19 | Gaudent in coelis animae | Gaudent in coelis | Common of Martyrs | SATTB |
17 | 20 | Exsultate Deo | Psalm 81:1-2 | SSATB | |
18 | 21 | Alleluja, laudem dicite | Alleluia - laudem dicite | SSATB | |
19 | 22 | Canite tuba in Sion | Canite tuba | Advent IV | SSATB or SATTB |
20 | 23 | Ad Dominum, cum tribularer | Psalm 120:1-2 | Sunday within octave of Corpus Christi | SATTB or SATBB |
24 | Miserere nostri, Domine | Psalm 123:3-4 | SSAAB or AATTB | ||
21 | 25 | O admirabile commercium | O admirabile commercium | Circumcision | (6vv) |
22 | 26 | Hodie completi sunt dies Pentecostes | Hodie completi sunt | Pentecost | SSATTB |
23 | 27 | Surrexit Pastor bonus | Surrexit pastor bonus | Easter | (6vv) |
24 | 28 | Conditor magni Genitorque | (6vv) | ||
25 | 29 | Conditor coeli | (6vv) | ||
26 | 30 | Exsultavit cor meum | 1 Samuel 2:1-2 | SSATTB | |
27 | 31 | Vincula dum Christus terit | Easter | (6vv) | |
28 | 32 | Aeternus vere est solus Deus | (by Prosper of Aquitaine) | Trinity | SSATTB |
29 | 33 | Usquequo Domine | Psalm 13:1-3a | (6vv) | |
30 | 34 | Illumina oculos | Psalm 13:3b-6 | (6vv) | |
35 | Domine Deus meus, ne quaeso | (6vv) | |||
36 | Beati omnes, qui timent Dominum | Psalm 128 | (6vv) | ||
31 | 37 | O sacrum convivium | O sacrum convivium | Corpus Christi | SSAATTB |
32 | 38 | Angelicos cives | (7vv) | ||
39 | Si bona suscepimus | Job 2:10, 1:21 | Office of the Dead | SSAATTTB | |
33 | 40 | Misericordias Domini | Psalm 89:1-3 | (8vv) | |
34 | 41 | O Domine Jesu Christe | O Domine Jesu Christe, adoro te | Passiontide | (8vv) |
35 | 42 | Exaltabo te, Domine | Psalm 30:1-8 | (8vv) | |
36 | 43 | Beati omnes, qui timent | Psalm 128 | (8vv) | |
37 | 44 | A Domino factum est istud | Psalm 118:23-24 | (8vv) | |
38 | 45 | Jubilate Deo omnis terra | Psalm 66:1-3 | SSAATTBB | |
39 | 46 | Veni, Domine, et noli tardare | Veni Domine et noli tardare | Advent III | (8vv) |
40 | 47 | Esse volens gaudere | (8vv) | ||
41 | 48 | Laudate Dominum | Psalm 117 | (8vv) | |
42 | 49 | Aeterni sincera | (8vv) | ||
43 | 50 | Tibi laus, tibi gloria | Tibi laus, tibi gloria | Trinity | SSAT.ATBB |
44 | 51 | Miserere mei, Deus | Psalm 51 | SSAATTBB | |
52 | Laudate Dominum de coelis | Psalm 148:1-6 | (8vv) | ||
53 | Laudate Dominum in sanctis ejus | Psalm 150 | (8vv) | ||
54 | Venite, exsultemus Domino | Psalm 95 | (8vv) | ||
45 | 55 | Canzon duodecimi toni | (untexted) | (8vv) | |
46 | 56 | Canzon noni toni | (untexted) | (8vv) | |
47 | 57 | Canzon. II. Pars | (untexted) | (8vv) | |
48 | 58 | Angelus ad pastores ait | Angelus ad pastores ait | Christmas Day | (9vv) |
49 | 59 | Sancta et immaculata | Sancta et immaculata | Matins of Christmas | SATTB.ATTBB |
50 | 60 | Sancta Maria | St. Mary the Virgin | (10vv) | |
61 | Omnes gentes, plaudite | Psalm 47 | (10vv) | ||
51 | 62 | Cantate Domino | Psalm 96:1-4 | SSAT.SATB.ATBB | |
52 | 63 | Domine, Dominus noster | Psalm 8 | (12vv) |